Citace z článku o nezdravém monopolu na serveru www.zive.cz: Hlavní zásadou vyhledávače Google je „nečinit zlo“ (Don’t be evil), tak jako má Google ve svém mottu. Současně ale podnikáte a chcete být podnikatelsky úspěšní. I stane se, že se stanete tak úspěšní, až jste dominantní. Pokračujete v podnikání dále: vstupujete do dalších oblastí a porážíte konkurenty jako kuželky, protože využíváte samozřejmě sílu a prostředky získané z původního podnikání.

 

Dovolujeme si odkázat ne velice výstižný a zajímavý článek o tom jak se z původního internetového vyhledávače Google stal monopol a diktátor hned na několika online frontách.

Tento růstový vývoj a úspěšné podnikání dovedl Google k tomu, že už ohrožuje sám sebe ve smyslu otevřenosti a konkurenčního soutěžení. Důležité a efektivní služby Google ovlivňují online podnikání již natolik, že běžná konkurenční volnost a soutěžení  bez Google neexistuje. K volnosti v podnikání na internetu potřebujete Google. Prostě potřebujete!

Google nejen ovlivňuje, ale svým vyhledávacím algoritmem řídí a definuje výsledky SEO i PPC i toho, co bude ve výsledcích vyhledávače viděno a co nikoli.

Nutno říci, že Google si tento výsledek zasloužil, byl aktivní, chytrý, dravý a úspěšný. Problém tkví v tom, že přerůstá sám sebe a v online světě udává definici významu "svoboda". Co s tímto hrozícím rizikem?

Řešení nastínil autor článku na portálu Živě.cz. Článek najdete v úplném znění zde, přečtěte si jej. Doporučuji.

Jan Xaver Boštík

Nahoru